Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Rot Başı Nedir? Rot Başı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Rot Başı Nedir? Rot Başı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Rot Başı Nedir?

Rot başları, rot kolunun ucuna vidalanarak takılan ve direksiyon kutusundan çıkan hareketin, direksiyon rotkolundan, deveboynuna, oradan da direksiyon mafsalına (tekerlere) iletilmesini sağlayan parçadır.

Direksiyon sisteminin araç ön takımında hareket sağlayan parçaları rot kolu (rot mili) ve rot başıdır. Bu parçalar direksiyon kutusundan aldığı hareketi araç tekerine ileterek yana olan açıların ayarlanmasını sağlar. Söz konusu parçada meydana gelebilecek bir arıza, ön takım sistemini etkileyerek araç sahibinin anlayabileceği belirtiler ortaya çıkmasına neden olur.

Rot Başı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Rot başı, kasisler titreşim ve yıpranmaya bağlı olarak zamanla rot başı içerisinde boşluklar oluşur bu boşluklar oluşmaya başladığında ise aşağıdaki belirtiler ortaya çıkmaya başlar

  • Direksiyon Hareketlerinde boşluk hissedilir.
  • Direksiyon Tepkilerine tekerlekler geç tepki verir.
  • Kasis ve çukurlarda lıkırtı şeklinde ses yapabilir.
  • Araç yolda kontrol dışı gezme yapabilir.
  • Tek tarafta arıza olması durumunda bir yöne çekme görülebilir.
  • Lastiklerin iç yada dış kısımlarında aşınmalara neden olur.

Rot Başı Bozuk Olursa Ne Olur?

Rot başının bozuk olması ve bu durumda aracın kullanılmaya devam edilmesi sakıncalı ve sürücüyü tehlikeye sokabilecek bir durumdur. Araçta yön ve açı belirleyen bir parçanın bozuk olması direkt olarak aracın sürüş güvenliğini riske atar. Açı ve kanber sorunlarının nedeni ile de  başta lastikler olmak üzere birçok çevre parçaya da hasar vererek bozulmalarına sebep olabilir.

Ayrıca genellikle rot başı oldukça ucuz maliyeti ve işçiliği kolay ve ucuz olan bir parçadır. Bu sebeple vakit kaybetmeden servisimizde tespitini yaptırarak ve onarımını gerçekleştirmelisiniz.

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...