Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Start-Stop Akü Nedir? Diğer Akülerden Farkı Nedir?

Start-Stop Akü

Start Stop sistemine sahip olan, mikro hibrid araçlar için özel olarak geliştirilmiş starter aküdür. Start Stop sisteminde araç durduğu zaman motoru kapatır ve rölantideki yakıt tüketiminin dolayısıyla da karbondioksit salımının önüne geçer. Bu sayede şehir içi kullanımlarda karbondioksit salınımı azalmış olur. 2015 yılı itibariyle düşürülen karbondioksit hedefine ulaşabilmek için yeni tip araçlarda bu tip sistem standart hale gelmiş, ileri ki yıllarda da tüm araçlarda uygulanması bekleniyor.

Diğer akülerden farkı ise sistemin akü için önemli olan kısmı, araç sistem gereği trafikte bir çok kez dur kalk yapacağından akü çok defa marş yapacaktır. Akünün deşarj olmasının önüne geçmek için motor dururken marş motoru enerji geri kazanımıyla aküyü şarj eder. Bu süre çok kısa olduğu için bu sistemde kullanılan akü standart akülere kıyasla çok yüksek şarj alma özelliğine ve yüksek çevirim ömrüne sahip olmalıdır.

Tags: , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...