Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Subap Erimesi ve Nedenleri

Subaplar silindirler deki yanma odasına doğru açıldıklarından dolayı yüksek sıcaklıklara maruz kalırlar. Emme subapları kısmından hava girişi olduğundan, emme subaplar nispeten daha az ısınsa da özellikle egzoz subapları sıcak egzoz gazları sebebiyle çok daha fazla ısınır.

Subap erimesi genellikle LPG’ li araçlarda görülmektedir. Çünkü LPG’nin yanma ve alev sıcaklığı benzinden daha fazla yüksektir. Bu yüzden LPG’li araçlarda enjektörler daha fazla ısıya maruz kalırlar ve zamanla yanar yada erirler. LPG’ li araçlarda subap ayarı da daha çabuk bozulur. Bu yüzden belli aralıklarla subap ayarlarının kontrol edilmesi gerekir.

Subap Erimesinin Başlıca Nedenleri

  • Subapların yeterince yağlanmaması
  • Subapların kurum bağlaması
  • Motorun zengin karışımla çalışmaması


Subapların Daha Dayanıklı Olması için Ne Yapabilirim?

  • LPG monte edilen araçların subaplarının daha dayanıklı olması için servisimize gelerek çelik subaplarla değiştirebilirsiniz.
  • Araçlarda ve özellikle LPG’li taktırılan araçlarda subap ayarı da daha çabuk bozulur. Bu yüzden belli aralıklarla servisimize gelerek subap ayarlarının kontrol edilmesi gerekir.
Tags: , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...