Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Supap Bindirmesi Nedir?

Supap bindirmesi, piston üst ölü noktaya yaklaşırken hem emme supabının hem de egzoz supabının açık olduğu çok kısa süreli, anlık bir supap konumudur. Egzoz zamanının sonuna doğru, piston üst ölü noktaya çıkarken, egzoz supabının henüz kapanmadan emme supabının açıldığı kısa süreli ana supap bindirmesi denir. Kısaca özetlemek gerekirse hem emme hem egzoz supabının açık kaldığı duruma supap bindirmesi denir.

Emme supabının, daha egzoz supabı kapanmadan açılmasının sebebi, emme zamanı süresini uzatmak içindir. Çünkü yüksek devirde temiz hava emmek için süre çok az, işte bu süreyi uzatmak için emme supabı piston daha üst ölü noktaya ulaşmadan ve egzoz supabı kapanmadan açılır. Emme supabının bu şekilde erken açılması, supaba avans verilerek yapılır. Düşük devirlerde supap bindirmesine gerek yoktur fakat devir arttığında yani güç talebi de arttığında, supap bindirmesine ihtiyaç vardır ve supap bindirme süresinin de artması gerekir. İşte supap bindirme süresinin ayarlanmasını sağlayan sistem, değişken supap zamanlama sistemidir.

Tags: ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...