Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Travers Nedir, Otomobilde Travers Ne İşe Yarar?

Travers Nedir, Otomobilde Travers Ne İşe Yarar

Travers araçta motor, şanzıman ve süspansiyon sistemi parçalarının sabitlendiği parçadır.

Travers Nedir?

Travers aracın ön ve arka kısmında bulunan, iki ucu şasilere monteli olan bir parçadır. Motor alt beşiği olarak da bilinir. Daha çok türkçe adı olan motor alt beşiği kullanılır. Araçlarda kullanılan travers tanımı bu olsa da tren ve başka araçların ray ve sistemlerinde de farklı travers parçaları bulunmaktadır.

Travers Parçaları Nelerdir

Travers ve travers burçlarından oluşur. Genellikle fazla arızalanan bir parça değildir fakat burçları zaman zaman yıpranarak değiştirilmesi gerekebilir.

Travers Ne İşe Yarar

Araçta traversin görevi arasında en belirgin olanı ön takım parçalarının sabitlenmesi görevidir. Ön tablalar (Salıncak) bu parçaya sabitlenir. Ayrıca motor ve şanzıman takozları da motor alt traversine sabitlenen parçalardandır.

Bu tip parçaların sağlam bir noktaya sabitlenmesi gereksiniminden ötürü travers parçası direkt olarak şasi üzerine monte edilir ve kendisi de oldukça sağlam bir malzemeden üretilen bir parçadır.

Travers Arızası Nelerdir ve Arıza Kendini Nasıl Belli Eder

Alt kısımdan alınan darbeler nedeni ile eğrilmeler oluşabilmektedir.
Eski model araçlarda yılların verdiği eskime, oksitlenme gibi nedenlerden ötürü çürüme ve dayanıklılığının azalması durumu görülebilir.
Bağlantı travers burçları en sık arızalanan parçalar arasındadır. Bu parçalarda kopma, esneklik yada boşluk sorunları yaşanabilir.

Travers arızasının en belirgin bulgusu ses sorunlarıdır. Burçlar veya direkt olarak kendisi kasislerde, esneme durumlarında ses yapabilir. Bu parça tüm alt takımı ve motor kulaklarını üzerinde barındırması sebebi ile oldukça önemli bir parçadır. Herhangi bir ciddi arıza seyir halinde istenmeyen sonuçlara yol açarak ciddi mal kayıpları ve masraflara yada en kötüsü can kayıplarına bile neden olabilmektedir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...