Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Triger Kayışının Değişip Değişmeyeceği Nasıl Anlaşılır?

Oto Bakım Servisi

Triger kayışı,motorun düzenli çalışmasında,büyük bir öneme sahiptir. Triger kayışının asıl görevi,motor zamanlamasını dengelemektir.

Önceki zamanlarda  triger kayışı diye adlandırdığımız parça, son zamanlarda yeni nesil araçlarda karşımıza triger zinciri olarak çıkmaktadır. Triger seti, paletler, kayış ve gergiden oluşmaktadır. Bu parçaların belli bir aşınma süresi vardır. Triger kayışının değişmesinin gerekip gerekmediğinin nasıl anlaşılır?  Triger Kayışının Değişip Değişmeyeceğinin gözle kontrol edilerek anlaşılması çok zordur. Aracın markasına,motor gücüne,ve triger kayışı ya da triger zinciri olarak farkı karşımıza çıktığı için, hepsinin aşınma kilometreleri farklıdır.  Bu nedenle her aracın bakımının yapılması gereken kilometresi farklıdır. Triger kayışı olan araçlarda her zaman belli bir triger kayışı değişimi süresi için, belli bir kilometre verilmektedir. Bu kilometre dolduğu zaman, muhakkak triger bakımı yapılmalıdır. Triger bakımı zamanında yapılmadığı takdirde, triger kayışı kopabilir ve daha büyük masraflara yol açar.  Bazı araçlar,az kullanıldığı için,bu kilometreyi daha uzun sürede yapacakları için , yıllanmaya dayalı triger kayışlarının sertleşmesi,çatlaması ve yıpranması sebebiyle kilometresi dolmadan bakımlarını yaptırmalıdırlar.

Fakat 2. el bir araç aldınız ve trigeri hakkında bilgi sahibi değilseniz triger kayışını değişiminin gerekip gerekmediği ciddi bir sorundur. Triger kayışı motor üzerinde bir muhafaza içerisindedir. Muhafaza sökülmeden görülemez. Bu muhafaza sökülerek triger kayışı görülebilir fakat kayışın değişip değişmeyeceğinin anlaşılması oldukça zordur, hatta imkansızdır. Bu nedenle yapabileceğiniz en sağlıklı yöntem, triger değişimi ile ilgili servisimiz  ile iletişime geçerek destek almanızdır.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...