Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Turbo Arızası Motora Zarar Verirmi?

Oto Bakım Servisi

Turbo, Motorun içinde bir parça olmamasına rağmen, motorun direk olarak çalışmasında son derece hayati ve önemli bir parçadır. Nitekim bu ayrılmaz parçada oluşabilecek sorunlar diğer motor dışı parçaların aksine direkt olarak motora etki edebilecektir.

Turbo Arızası Motora Zarar Verir mi?

Turbo arızası olan bir motorun kullanıma devam edilmesi son derece zararlıdır.

Dizel Araçta Turbo Bozulursa Ne Olur?

Turbonun birçok parçası bulunur, yağ soğutucular, besleme hortumları gibi parçalar da en az turbonun gövdesi kadar hayati parçalardır. Bir araçta turbo bozulur ise hava yakıt karışımlarından dengesizlikler ve buna bağlı olarak motorda sarsıntılı çalışma ve vuruntular ortaya çıkmaktadır.

Aracın Beyni ve Yazılımı (ECU) turbo beslemesi ile gelecek hava yakıt karışımına göre programlıdır. Bu parçada bir arıza olması durumunda tüm dengeler bozulur, performansın düşmesi haricinde yakıtta artmalar, sekman piston vs. gibi hayati parçalara zararlar, motor kulakları ve çevre mekanik donanımlara hasarlar ortaya çıkarabilir.

Ayrıca ; Turbo Mekanizmasının arızalanması ile ilgili olarak içerisindeki ince pervanelerin zorlanma ve kırılma gibi sonuçlar ortaya çıkarması, bu parçaların motor içine ulaşması ihtimalini doğurur ki bu direkt olarak motora zarar verecek ve komple motorun yeniden rektefe edilmesini gerektirebilecek sorunlar ortaya çıkarabilir.

Turbo Hortumu Patlarsa yada Delinirse Ne Olur?

Turbo hortumları aracın diğer hortumları ile aynı yapıda değildir. Üzerine binecek yüksek basınca bağlı olarak esneyip gevşeyebilen şişip inebilen bir yapıda özel hortumlardır. Bu sebeple genellikle fiyatları çok pahalı parçalardır. Bu maliyet yüksekliği nedeni ile ufak delinme yırtılma yada patlama durumlarında bazı hatalar yapılmakta farklı hortumlar takılmaktadır. Yada ufak delikler nedeni ile önemsenmemekte fiyatı pahalı olduğundan değiştirilmemektedir. Bu durum son derece yanlıştır. Turbonun görevini yerine tam getirebilmesi için tüm donarımları sorunsuz çalışabilmesine bağlıdır. Turbo arızası ile turbo hortum arızası bu nedenle aynı şeydir diyebiliriz.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...