Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Turbo Neden Yağ Kaçırır ve Turbo Yağ Kaçağı Nedir?

Oto Bakım Servisi

Turbo Nedir?

Turbo, motora atmosferik basıncın üzerinde hava vererek daha küçük hacimli motordan daha yüksek güç alınmasını sağlayan, hareketini egzoz gazının dışarı çıkma basıncından alan bir çeşit pompadır. Türbin ve kompresör olmak üzere iki adet pervaneye sahiptir. Türbin egzoz tarafında, kompresör emme tarafında yer almaktadır. Egzoz gazının çıkma basıncıyla dönen türbin aradaki bağlantı milinin yardımıyla kompresör pervanesini döndürür. Bu sayede motor silindirine önemli ölçüde artan bir hava girişi sağlanır.

Peki Turbo Neden Yağ Kaçırır?

Turbo çalışırken çok yüksek devirlere ulaşır. Bu devir sayısı motoruna ve turbosuna göre maksimum 100 bin’e kadar ulaşabilir. Dolayısı ile iki pervaneyi bağlayan milin devamlı yağlanarak hem aşınmanın azaltılması hem de soğuması gerekir. İşte bunun için turbo gövdelerinin orta kısmından bir yağ borusu girer ve karterdeki yağı turbo miline ulaştırarak aşınmanın önüne geçer. Bu yağın milin iki tarafında bulunan pervanelere ulaşmaması için de tahmin edebileceğiniz gibi mil ve gövdede çeşitli segman ile contalar bulunur. İşte bu parçaların aşınıp ömrünü doldurması ile de yağ ufak ufak emme ya da egzoz tarafına sızmaya başlar ve emme tarafına ulaşan yağ oradan da motor silindirine ulaşır.

Turbo’nun Motora Yağ Vermesi Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle yağ yakan dizel motorlarda egzozdan mavi duman çıkar. Eğer bu mavi duman turbo yağ kaçağından kaynaklanırsa özellikle kaçak daha yeniyken turbonun devreye girdiği ve emme vakumu yüksek değerlere ulaştığında kısa bir süre egzozda mavi duman görülür. Fakat bu mavi duman devamlı olmaz ve durum çok hafifken gözle de görülmeyebilir. İleri zamanlarda devamlı bir yağ yakma hali olacaktır ama genelde turbonun devreye girdiği anlarda farkedilir şekilde egzozdan mavi duman çıkacaktır. Bu tür hallerde turbo tamiri yapılmadan aracı kullanmamanızı tavsiye ederiz. Yağ kaçağının miktarı arttıkça motora piston eritmeye varana kadar büyük zararlar verir.

Turbo Yağ Kaçağı Zararları Nedir?

Turbo yağ kaçağı motora çok zarar vermez. Fakat yağ kaçağı siz yolda ilerlerken birden bire artmasıyla silindire giren yüksek miktar yağ yanmaya başlar ve silindir kapağı, gömlek, piston başı gibi parçalardan en az birisini eritir.

Turbo Yağ Kaçağı Nasıl Kesilir?

Turbo yağ kaçağını kesebilmek için kesinlikle yağ katkı maddeleri kullanmayınız. Bu maddeler tıkanmaması gereken yerleri tıkayıp motorunuza daha büyük zarar verebilir. Bu gibi bir sorunda servisimizle iletişime geçerek sorununuzun giderilmesini için bizlerden yardım ve destek almanız en sağlıklı yöntem olacaktır.

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...