Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Turbonun Uzun Ömürlü Olması için Nasıl Kullanmak Gerekir?

Turbonun Uzun Ömürlü Olması için Nasıl Kullanmak Gerekir?

Turbo Nedir? Nasıl Çalışır?

Araba motorlarında bulunan ve egzoz gazını dışarı atan, motorun daha verimli çalışmasını sağlayan bir tür vantilatördür.

Turbo besleme sistemleri sayesinde ise 1.0lt 3 silindirli motorlardan bile artık 2.0lt atmosferik motorların gücü elde  edilebildiği gibi daha yüksek tork değerlerine de mümkün oluyor. Bunun en son örnekleri olarak ise Ford’un 1.0lt 3 silindirli 125ps, VW’in 1.0lt 3 silindirli 115ps ve PSA’nın 1.2lt 3 silindirli 130ps  turbo-benzinli motorlarını gösterebiliriz. VW’in yeni 1.0lt motoru Seat Ateca, Skoda Octavia ve VW Golf gibi kompakt sınıfta bulunan araçlarda kullanıldığı gibi Ford’un 1.0lt motoru bu araçlardan daha büyük olan ve D segmentinde bulunan ağır bir kasaya sahip Mondeo modelinde bile kullanılmaya başlandı.

Turbonun Uzun Ömürlü Olabilmesi İçin

Turbo yağlaması, turbonun uzun ömürlü olması açısından hayati öneme sahiptir. Araç yağ ve yağ filtresi değişiminin zamanında, doğru ve kaliteli bir yağla yapılması gerekir. Yağ, turbo paçaları arasındaki sürtünmeyi minimuma indirir, soğumasına katkı sağlar ve aynı zamanda temizlenmesini sağlar. Turbo ve mil ve yataklarının iyi yağlanmaması milin yatağa sürtünmesine dolayısıyla aşınmasına, ses yapmasına, aşırı ısınmasına ve ilerleyen aşamada kilitlenmesine neden olur. Turbo yağlamasının yetersiz kalması turbo mil ve yatağında boşluk oluşmasına neden olabilir. Buda yağın turbo hava hattına kaçmasına neden olur. Turbo hava borularına, intercoolera, emme manifolduna yağ kaçar. Yağ silindirlere kadar ulaşabilir ve burada yanar. Motorunuz bu durumda zamanla yağ eksiltir.

Ayrıca hava filtrenizi zamanında değiştirin. Hava filtresinden kaçabilecek küçük toz tanecikleri binlerce devir hızla dönen turbo kanatçıklarına çarptığında zarar verir. Kanatçıklarda meydana gelebilecek küçük aşınmalar bile turbonun balansını bozabilir.

Tüm bu yağlama ve hava filtresi problemleri turbonun verimini düşürür ve zamanla turbonun kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Bu yüzden aracınızın bakımını zamanında yaptırmanız önemlidir.

Tags: , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...