Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Vida takılmış Plakalar Muayeneden Geçer mi?

Vida takılmış Plakalar Muayeneden Geçer mi?

Standart Plaka Özellikleri

Sahte plakalarla yapılan bombalı eylemler,soygun gasp gibi yasa dışı olayların artması, bu plakaların kullanımı ile ilgili bazı düzenlemeleri de beraberinde getirdi. Artık standart dışı olarak belirlenen plakalar muayeneden geçemeyecek. TÜVTÜRK muayene istasyonlarına gönderilen ağır kusur tablosunda yapılan değişiklik gereği standartlar belirlendi ve uygun olmayan plakalı araçlar ağır kusurlu olarak muayene tekrarına bırakılacak.

Peki Nedir Bu standartlar

Uzunluğu 52cm genişliği 11cm, Plakalarda kalın yana yatık yazı kullanılamayacak, kalınlaştırılmış yada üzeri cam kaplanmış kapatılmış plaka kullanılamayacak. Merdiven altı olarak tabir edilen mühürsüz plakalar muayeneden geçemeyecek ve trafikte yakalandıklarında 1 defaya mahsus uyarılacaklar.

Vida ile tutturulmuş yada Delik Plakalar Muayeneden Geçebilir mi?

Bir önceki muayeneden kusursuz bir şekilde geçmiş olsanız bile bu seferki muayenede plakanızın standart dışı olduğu gerekçesiyle ağır kusurla muayeneden kalabilirsiniz. Radar ve EDS sistemlerinin plakaları okuyamama sorunlarından dolayı artık vida ile tutturulmuş plakalarda muayeneden geçemeyecek.

Eğer vida harf ve sayıların arasında değilde iki kenarda ise sorun yok ancak okunmayı engelleyici olarak görülen harf ve sayılar arasındaki vidalarda muayene geçersiz kabul edilecek.

Tags: , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...