Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Yazın Antifriz Kullanılır mı?

Oto Bakım Servisi

ANTİFRİZ NEDİR?

Antifriz, otomobilin soğutma suyu haznesine konulan ve kimyasal yapısı sebebiyle kış aylarında motorun donmasını engelleyen sıvıya denilmektedir. Bu sıvı içerisinde bulunan çeşitli kimyasal maddeler vasıtasıyla suyun 0 derecenin altında dahi donmasını engelleyerek, motorun olası mekanik zararlar görmesini engellemektedir.

YAZIN ANTİFRİZ KULLANMALI MIYIM?

Otomobil dünyasında bilinen birçok yanlış bulunmaktadır. Bu yanlışlardan biride, Antifrizin sadece kışın kullanılmasıdır. Antifriz kullanımı kışın soğutma sistemini donmaya karşı koruduğu gibi yazın da sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerde aracın su kaynatmasını, hararet yapmasını ve soğutma sisteminde ki paslanma ve korozyonu önlemede çok büyük önem taşır. İyi bir soğutucu sıvı olan su, soğutma sistemini metal aksamlarında pas ve korozyona da neden olmaktadır. Bu nedenle yazın soğutma sistemlerine sadece su eklenen araçların soğutma sistemlerinin metal aksamları pas ve korozyon tehlikesine maruz kalırlar. Soğutma sisteminde oluşan pas, ve korozyon soğutma sistemindeki parçaların incelmesi yada delinmesine yol açabilir. Yazın eklenen antifriz miktarı kış aylarına oranla sistemi sadece pas ve korozyona karşı korusun ve suyun kaynamasını önlesin diye ortam sıcaklığına göre düşük seviyede tutulabilir. Soğutma sistemindeki sıvının fark edilmeden sistemdeki çatlaklardan sızması ve sonrasında ısının yükselmesiyle motor arızalarına neden olabileceğinden 4 mevsim soğutma sistemine antifriz eklenmelidir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...