Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Yetki Belgesiz Araç Satana 5 Bin TL Başlayan Cezalar Geliyor

Yetki Belgesiz Araç Satana Ceza

İkinci el oto alım ve satım işlemleri için yetki belgesi olmayanlara 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren 5 bin lira başlayan cezalar kesilecek. Yetki belgesi almak için başvuruların çok az olması nedeniyle yeniden konu ile ilgili düzenlenme yapıldı. Belge sahibi olmayanların araç satış ilanları kaldırılacak, ilan sitelerinde birçok engel ile karşılaşacaklar. İlanda yanıltıcı bilgi ve belgeye yer verilemeyecek.  Bakan Pekcan Konu ile alakalı yaptığı açıklamada;

Bugüne kadar hem belediyeler hem de ticaret il müdürlükleri tarafından 2 ayrı iş yeri kontrolü yapılmakta iken bundan böyle bu kontrol yalnızca belediyeler tarafından ruhsat düzenlenmeden önce yapılacak.

İşletmelerin internetten yapılan araç satışlarında da yayınladıkları ilanlara yetki belgesine sahip olmayan işletmeleri üye yapamayacak ve ilanlara ilişkin talep ve şikayetleri etkin şekilde sonuçlandıracak ve ilanlara ilişkin bilgileri Ticaret Bakanlığına iletecektir. İlan siteleri için yeni getirilen bu kurallar ise 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecektir.

Yine araç satışı yapan galerilere de 7 gün şartı getirildi galeriden satışa çıkarılacak araçlar için alınacak olan ekspertiz raporunda 7 gün şartı uygulanacaktır. Satış işleminin alıcıdan kaynaklı bir durumda gerçekleşmemesi halinde, alıcı, diğer hallerde yetki belgesine sahip işletme tarafından ücretin ödenmesi isteniyor.

Tags:

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...